HUBENÍ ŠTĚNIC

Jak štěnice vypadá a čím se živí

Dospělá štěnice má ploché, oválné tělo, pro které je typické červeno-hnědé, popř. žluto-hnědé zbarvení. Velikost dospělých štěnic bývá 4 až 5 mm a připomínají pecku jablka. Nymfy bývají menší (cca 1,5 mm) a jsou slámově zbarvené. Štěnice nemají křídla.

Štěnice se živí výhradně krví hostitele. Nepotřebují pravidelný přísun potravy, jsou schopné hladovět několik měsíců a přežít. Krev sají v noci, přes den bývají v úkrytech. Štěnice dokáže detekovat člověka na vzdálenost cca 1,5 metru (podnětem může být teplota kůže, CO2, ...), proto většina úkrytů bývá cca jeden metr od míst, kde se člověk často vyskytuje (postel, křeslo, gauč, ...).

Jak poznat přítomnost štěnice v bytě

  • Spatřit štěnici na vlastní oči (štěnice jsou viditelné pouhým okem)
  • Najít tzv. svlečky (žlutá "kůže", kterou štenice svléká při dospívání)
  • Výskyt černých teček (což je strávená krev)
  • Štípance na kůži, připomínající kopřivku

Štěnice je gregarický hmyz (tzn. hmyz, který se sdružuje) a proto zakládá kolonie. Místa, kde se kolonie často nachází, mohou být např. různé záhyby v gauči, rám postele, švy lůžkovin, okolí matrací, zásuvky stolků, garnyže, elektrické přístroje (notebooky, televize) atp. Až 80% štěnic se vyskytuje v okolí postele.

Odkud se dají štěnice "chytit"

Nejčastěji si lidé přinesou štěnici z cestování - v zavazadlech, v oděvech, v notebooku apod. V případě podezření, že na místě, na kterém jsem se zdržoval, mohly být štěnice, je dobré všechna zavazadla obalit igelitem a poradit se s poskytovatelem DDD služeb. Další častý případ je chycení štěnic od sousedů, kdy štěnice přeleze z jednoho bytu do druhého. V takovém případě je vhodné řešit celou situaci společně se sousedy (jakkoliv nepříjmené to může být) a domluvit se na společném postupu.

Jak se štěnic zbavit

Pokusit se zbavit štěnic svépomocí je zpravidla velmi složité. Dostupné přípravky mívají nízkou účinnost a jejich aplikace štěnice spíše rozežene než zahubí. Jedno z možných řešení je vyhodit všechny věci, u kterých je podezření, že se by v nich štěnice mohly vyskytovat. Dále, pokud se štěnice vyskytují v prádle, doporučujeme toto prádlo přeprat alespoň na 60°C.

Ve většině případů je ale nejlepší rovnou kontaktovat poskytovatele DDD služeb, který provede profesionální zákrok.

Jak vypadá profesionální zákrok

Nejprve se provede detailní zmapování situace (průzkum podezřelých míst). Poté, co se detekují podezřelá místa, je aplikován postřik. V rámci prevence jsou ošetřena i další - potenciálně nebezpečná - místa. Typicky se aplikují dva postřiky v rozmezí několika týdnů.

Pokud se štěnice vyskytují např. ve skříni, je vhodné ji před zákrokem vyklidit a oděvy vložit do igelitového pytle.
Po zákroku je důležité neotírat (ani jinak neodstraňovat) nanesený postřik.

Pokud si na zákrok vyberete nás, můžete se spolehnout na příjemné a diskrétní jednání. Detailně Vás seznámíme se všemi aspekty zákroku a po celou jeho dobu Vám budeme plně k dispozici.

Cena zákroku

Cenu zákroku nelze stanovit předem, a proto ji stanovujeme až při první prohlídce. Cenu ovlivňuje mnoho faktorů jako je velikost bytu, stupeň zamoření apod. Zpravidla začíná na 1 500 Kč plus doprava.

Kontaktujte nás

V případě zájmu či jakýchkoliv dotazů nás prosím kontaktujte. Konzultace je zdarma.

Tel.: +420 602 490 890
Email: info@krysberk.cz

KRYSBERK 2016